Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 maja 2025 r.
11:00

Spotkanie z mistrzynią słowa – Ewa Lipska gościem III LO w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora red

W czwartek uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w spotkaniu z jedną z najwybitniejszych polskich poetek – Ewą Lipską. To niecodzienne wydarzenie było nie tylko lekcją literatury, ale również inspiracją do własnych poszukiwań twórczych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Poznawanie poezji poprzez bezpośredni kontakt z jej twórcami to jedna z najskuteczniejszych i najpiękniejszych form rozbudzania literackiej wrażliwości. Świadomi tego nauczyciele i uczniowie III LO w Lublinie zorganizowali spotkanie autorskie z Panią Ewą Lipską – poetką, której twórczość od lat zachwyca czytelników w kraju i za granicą.

Wydarzenie odbyło się 29 maja o godzinie 10:00 w auli szkolnej. Ewa Lipska, autorka kilkunastu tomików poezji i laureatka licznych nagród literackich, wprowadziła młodzież w świat swojej poetyki – pełnej refleksji, ironii i krytycznego spojrzenia na rzeczywistość. Spotkanie miało formę rozmowy – poetka odpowiadała na pytania, dzieliła się osobistymi doświadczeniami, refleksjami na temat pisania oraz opowieściami o inspiracjach literackich.

Organizatorzy spotkania podkreślili, że takie wydarzenia są ważnym elementem edukacji humanistycznej, pozwalającej nie tylko poznawać twórczość literacką, ale także rozwijać kompetencje interpretacyjne i emocjonalne młodzieży.

 

Ewa Lipska - portret poetki

Ewa Lipska (ur. 8 października 1945 roku w Krakowie) to jedna z najwybitniejszych postaci współczesnej poezji polskiej, autorka licznych tomików wierszy, felietonistka i eseistka. 

Debiutowała w 1967 roku tomikiem „Wiersze”, który od razu zwrócił uwagę krytyki swoją dojrzałością i charakterystycznym tonem. Jej poezja często dotyka tematów egzystencjalnych, społecznych i filozoficznych, a także relacji międzyludzkich, alienacji i przemocy systemów politycznych. Znana jest z ironii, dystansu i intelektualnej głębi.

Lipska należała do tzw. Nowej Fali, pokolenia poetów lat 60. i 70., choć nie wpisywała się w pełni w żadne literackie manifesty. Jej poezję cechuje konsekwentny indywidualizm, precyzja języka i umiejętność wydobywania sensów z codzienności. W latach 1970–1980 pełniła funkcję redaktorki w krakowskim Wydawnictwie Literackim.

Przez wiele lat mieszkała w Wiedniu, gdzie pracowała w Instytucie Kultury Polskiej, co również miało wpływ na jej twórczość – pełną odniesień kulturowych, historycznych i europejskiego kontekstu. Oprócz poezji publikowała również felietony i eseje, m.in. w „Twórczości” oraz „Przekroju”.

Ewa Lipska jest laureatką wielu prestiżowych nagród literackich, m.in. Nagrody im. Kościelskich, Nagrody Fundacji Alfreda Jurzykowskiego oraz Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Jej utwory były tłumaczone na wiele języków, a jej głos w literaturze pozostaje jednym z najbardziej wyrazistych i niezależnych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Paulina Tomasiak jest gwiazdą Górnika Łęczna

Paulina Tomasiak rozegrała kapitalne zawody w barwach reprezentacji Polski w ramach rozgrywek Ligi Narodów.

Zawodniczka GKS Górnik Łęczna po raz piąty wystąpiła w koszulce z orłem na piersiach. Wtorkowy występ przeciwko Rumunii zapamięta zdecydowanie najlepiej. Polki pokonały rywalki aż 3:0, a Tomasiak zdobyła dwie bramki.

Zawodniczki i zawodnicy Cementu-Gryfa Chełm z medalami mistrzostwa województwa lubelskiego

Zawodniczki i zawodnicy Cementu-Gryfa Chełm z medalami mistrzostwa województwa lubelskiego

W Strupinie Dużym odbyły się mistrzostwa województwa lubelskiego dzieci i młodzików w zapasach w stylu klasycznym oraz zapasach kobiet

Dzień Ślimaka w Talarii. Relaks w pałacowym otoczeniu

Dzień Ślimaka w Talarii. Relaks w pałacowym otoczeniu

Winniczki, dobre jedzenie i relaks w pałacowych wnętrzach – tak wyglądał Dzień Ślimaka w Talarii Resort & Spa w Trojanowie. To nietypowe wydarzenie wpisało się już na stałe w kalendarz tego miejsca.

Wśród laureatów tegorocznej edycji konkursu były przede wszystkim koła gospodyń wiejskich
galeria

Najpyszniejsze tradycyjne dania Zamościa i Roztocza (lista)

Cebularz wólczański z fasoli, krasiste kulki i leśny całus - to zwycięskie dania i napoje wybrane podczas konkursu kulinarnego "Smaki Zamościa i Roztocza". Rozstrzygnięto go, tradycyjnie, podczas zakończonego w niedzielę Jarmarku Hetmańskiego.

Las Rejkowizna pod lupą ekspertów

Las Rejkowizna pod lupą ekspertów

Dwadzieścia osób – tyle liczy zespół lokalnej współpracy, który ma wypracować kompromis w sprawie przyszłości lasu Rejkowizna. Jego członkowie są już po pierwszym spotkaniu.

Uwaga! Smartfon – Lublin stanie się stolicą cyfrowej równowagi
4 czerwca 2025, 8:00

Uwaga! Smartfon – Lublin stanie się stolicą cyfrowej równowagi

Już 4 czerwca Lubelskie Centrum Konferencyjne zamieni się w arenę dyskusji o tym, jak nie dać się wciągnąć w cyfrowy wir.

Szumy nad Tanwią w Lubelskiem

Ten bon okazał się hitem w Podlaskiem. Lubelskie nad tym pracuje

„Cennym impulsem” nazywają władze województwa lubelskiego propozycję radnego sejmiku dotyczącą wdrożenia specjalnego bonu jako wsparcia dla branży turystycznej. Samorząd nie wyklucza współpracy z innymi regionami.

Najlepsze pomysły biznesowe nagrodzone. Znamy zwycięzców konkursu Lublin Up!
galeria

Najlepsze pomysły biznesowe nagrodzone. Znamy zwycięzców konkursu Lublin Up!

Podczas dzisiejszej gali finałowej III edycji konkursu Lublin Up! wyłoniono projekty o największym potencjale rynkowym. Autorzy najlepszych pomysłów otrzymali nagrody finansowe oraz możliwość dalszego wsparcia w komercjalizacji swoich rozwiązań.

Podczas uroczystej Gali wręczone zostały pamiątkowy medale

Władze Lublina nagrodziły Bogdankę LUK Lublin, a klub podziękował sponsorom i partnerom finansowym

Działacze i zawodnicy Bogdanki LUK Lublin odznaczeni przez miasto Lublin. Klub podziękował sponsorom i partnerom finansowym

Barbara Grądkowska pozostanie na zajmowanym już od kilku kadencji stanowisku dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zamościu. Ta placówka w zeszłym roku świętowała jubileusz swojego 50-lecia

Konkursy na dyrektorów szkół rozstrzygnięte. Ale nie wszystkie

Są wybrani dyrektorzy do szkół podstawowych nr 4 i 10 w Zamościu, a także do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. W przypadku SP nr 9 i III LO nie poszło zgodnie z założeniami. I co teraz?

Zarysował audi z frustracji o miejsce parkingowe. 40-latek usłyszał zarzuty

Zarysował audi z frustracji o miejsce parkingowe. 40-latek usłyszał zarzuty

Do 5 lat więzienia grozi 40-letniemu mieszkańcowi powiatu bialskiego, który został zatrzymany przez policjantów w związku z uszkodzeniem samochodu osobowego marki Audi. Mężczyzna miał ostrym przedmiotem porysować karoserię auta, ponieważ – jak twierdzi – kierowca zajął miejsce parkingowe, które „należało się jemu”.

Europosłanka składa zawiadomienie do PKW. Chodzi o nakłonienie do głosowania na Nawrockiego?

Europosłanka składa zawiadomienie do PKW. Chodzi o nakłonienie do głosowania na Nawrockiego?

Europosłanka Koalicji Obywatelskiej Marta Wcisło, złożyła do Państwowej Komisji Wyborczej zawiadomienie w sprawie konkursu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

Lublin przyspiesza z modernizacją stadionu żużlowego. Inwestycja ma ruszyć jeszcze w tym roku

Lublin przyspiesza z modernizacją stadionu żużlowego. Inwestycja ma ruszyć jeszcze w tym roku

Miasto Lublin zapowiada rozpoczęcie prac modernizacyjnych na stadionie żużlowym przy Alejach Zygmuntowskich już w 2025 roku. Inwestycja, której koszt oszacowano na około 80 milionów złotych, ma zakończyć się najpóźniej w 2029 roku. To odpowiedź na rosnącą presję środowiska kibiców, którzy w liście otwartym zarzucili władzom miasta wieloletnią bierność i ignorowanie potrzeb tysięcy sympatyków żużla.

Przez jazdę na "podwójnym gazie" położył ciężarówkę

Przez jazdę na "podwójnym gazie" położył ciężarówkę

Nietrzeźwy kierowca doprowadził do wywrócenia się ciężarówki. Przez kilka godzin droga była zablokowana.

Jarosław Szymański funkcję kierowniczą w PPN pełnił od 15 lat
AKTUALIZACJA

Dyrektor Parku zwolniony jednak nie przez wizytę Nawrockiej? Znamy nieoficjalne powody

Niespodziewane odwołanie dyrektora Poleskiego Parku Narodowego wciąż budzi kontrowersje. Powodem zwolnienia była wizyta ówczesnej kandydatki na pierwszą damę, czy może brak odpowiednich kompetencji?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty